تربیت فرزند شما

کودک

سه تا شش ماهگی سن شروع آموزش مهارت به کودکان است که با توجه به رشد ذهنی و جسمی آنها دارای سرعت متفاوتی است.

دوران حسی-حرکتی کودکان از تولد تا دوسالگی است .آنها مسائلی را باور می کنند که میتوانند ببینند و لمس کنند. شروع صحبت کردن و ساخت واژه نشان دهنده خروج کودک از دوران اولیه حسی حرکتی است.

نوزادان زیر یک سال
بازی مجموعه ای از حرکت ها و فعالیت های جسمی و ذهنی است که موجب شادی سرزندگی،لذت و ارتباط با دیگران می شود.
بازی ها شامل :جسمی ، تقلیدی ، نمایشی ، نمادی ، تخیلی ، آموزشی ، سازنده ، سرگرم کننده و آزاد می باشند.
کودکی دوران طلایی آموزش است با این تفاوت که کودکان بیشتر بازی محور هستند و تمام آموزش هارا از طریق ذوق ، بازی و هیجان یاد می گیرند.
دوران حسی-حرکتی کودکان از تولد تا دوسالگی است .آنها مسائلی را باور می کنند که میتوانند ببینند و لمس کنند. شروع صحبت کردن و ساخت واژه نشان دهنده خروج کودک از دوران اولیه حسی حرکتی است.
ویژگی های کودکان زیر یک سال
سه تا شش ماهگی سن شروع آموزش مهارت به کودکان است که با توجه به رشد ذهنی و جسمی آنها دارای سرعت متفاوتی است.
در این سن کودک می تواند صدا،رنگ و رفتار اطرافیان را تشخیص دهد و نسبت به آنها واکنش داشته باشد. کودک از سه ماهگی تا یک سالگی روند رشدی حسی- حرکتی سریعی دارد که از بلند کردن سر و گردن شروع شده با سینه خیز رفتن ادامه پیدا میکند و در پایان یکسالگی میتواند بدون حمایت برای چند ثانیه بایستد.
پدر و مادر افرادی هستند که می توانند بهترین ارتباط جسمی و حسی را با کودک داشته و به راحتی متناسب با سن رشدی کودک آموزش را شروع کنند .آموزش کودکان باید مهیج،شاد،رنگی، حرکتی و تقویتی باشد.
بهترین وسایل بازی این کودکان توپ های رنگی نرم ، وسایل صدادار مثل جغجغه ها ،عروسک های کوچک آویزشدنی ، کارت ها و وسایل رنگی نشکن می باشند.
باید توجه داشت که تمام وسایل قابل شست و شو بوده تا هنگام تماس با دهان کودک ناقل بیماری نباشند.
۷ بازی مفید برای کودکان زیر یک سال
۱-بازی صدا
هدف : تقویت حس شنوایی ، افزایش دقت کودک
سه تا شش ماهه : جغجغه یا یک وسیله صدا ساز را اطراف کودک تکان دهید تا بعد از تحلیل منشا صدا کودک به سمت صدا برگردد . بعد از چند دفعه تکرار بازی وسیله را به دست کودک دهید تا خودش تجربه تولید صدا با آن وسیله را کسب کند.
شش ماه تا یک ساله :بعد از شروع حرکت کودک فاصله تولید صدا را افزایش دهید و با کم و زیاد کردن سطح صدا میزان دقت کودک را تحریک کنید بعد از هر سه صدای بلند یک صدای کوتاه تولید کنید . در این مرحله علاوه بر حس شنوایی تحرک کودک نیز شروع می شود.
۲-برج سازی
هدف : افزایش دقت کودک ، تقویت انگشتان دست و بازو ها
برای این بازی می توانید از وسایل رنگی وپلاستیکی آشپز خانه استفاده کنید . وسایل را روی هم چیده و از کودک بخواهید با توپی که در اختیارش قرار داده اید برج را خراب کند.دقت داشته باشید که برای فهم بهتر بازی خودتان یک یا دو بار بازی را انجام دهید تا مسیر حرکتی برای کودک مشخص شود.در پایان نه الی ده ماهگی کودک میتواند خودش در ساخت برج به شما کمک کند.
۳-خواب و بیداری
هدف : ایجاد تماس جشمی و توجه بینایی
کنار کودک خود خوابیده و او را کنار خود بنشانید چشمانتان را ببندید و سریع باز کنید و از جملاتی مثل صبح بخیر،شب بخیرو امثال این ها استفاده کنید تا تفاوت بین خواب و بیداری را با تبریک ها به کودک آموزش دهید . بعد از مدتی میزان بسته بودن چشمان خود را طولانی تر کنید تا کودک متوجه تغییر شما شود معمولا با ایجاد صدا یا زدن ضربه به صورت شما را بیدار میکنند.
۴-آب بازی در حمام
هدف : افزایش دقت به محیط ،یکپارچگی حسی و هماهنگی دست و چشم ،تقویت عظلات دست
در هنگام استحمام از وسالی مثل قاشق ، پیاله ، صافی ، کاسه و اسفنج استفاده کنید. در هر یک از وسایل خصوصیاتی وجود دارد که برای کودک جذاب و تجربه آن هیجان انگیز است. مثلا جذب آب توسط اسفنج و خارج شدن آب از اسفنج با فشار دست ، تفاوت حجم قاشق و کاسه ، خروج آب از سوراخ های صافی و… هر کدام از این تفاوت ها تجربه جالب و اموزش بزرگی برای کودکان است.
۵-بازی با غذا
هدف : ادراک حس لامسه
از مواد غذایی رنگی مثل هویج، گوجه ،کلم پیچ بنفش و هر ماده ای که در دسترس دارید پوره تهیه کنید، پارچه سفید یا کاغذی را با پوره ها در اختیار کودک قرار دهید تا با دست یک اثر هنری منحصر به فرد خلق کند .این بازی هر چند کثیف کاری ونامرتبی دارد ولی باید توجه داشت که کودکان خلاق و شادی را برای شما پرورش میدهند.
۶-دالی بازی
هدف : تقویت حس بینایی ، شنوایی ولامسه
با هر بار انجام این نوع بازی ها هزاران اتصال جدید بین سلول های مغزی او شکل میگیرد واتصالات قبلی پایدار تر میشوند.
چند نوع از بازی : پوشاندن صورت ، انداختن پارچه روی بدن ، قایم شدن پشت وسایل و… برای انجام این بازی با کودکان زیر یک سال باید از پنهان کردن کل بدن پرهیز کرد زیرا اعتماد و ترس در این بازی شکل صحیح خود را تشکیل می دهد.
۷-شعر و حرف
هدف : تقویت حس شنوایی ، افزایش دایره لغات ذهنی
در هنگام انجام کارهای روزمره میتوانید با صدای رسا شعرهای کودکانه را بخوانید این امر باعث سرگرمی بیشتر کودک شده و در عین حال واژه های زیادی را شنیده و در ذهن تحلیل میکند. میزان واژه های شنیده شده از دوران تولد تا دو سالگی رابطه مستقیمی با افزایش سرعت شروع به صحبت کودک و واضح گویی دارد. داشتن زبان کودکانه به جذابیت شعر ها و کلمات افزوده میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *