روش تند خوانی و مطالعه اصولی

تندخوانی

روش تندخوانی را دنبال کنید تا بتوانید به مرور، به غربال گری و دسته بندی و حفظ اطلاعاتی بپردازید که قبلا زمان زیادی را از شما می گرفت .روش تندخوانی به همراه تکنیک تصویرسازی ذهنی و سایر تکنیک های تقویت حافظه، مهارت های مطالعاتی و حرفه ای شما را تا حد زیادی تقویت خواهد کرد

با سوادی یعنی چه ؟

به طور کلی ، به محض اینکه کودک بتواند کلمات را تشخیص دهد و آن ها را آرام و بی سر و صدا بخواند ، فرض می شود که او «با سواد » است .
بعد از ۵تا۷سالگی ، آموزش اضافی کمی به کودک داده می شود ، زیرا اعتقاد بر این است وقتی کودک مهارت خواندن را فراگرفت ، فقط باید آن را به کار ببرد و نیاز به آموزش دیگری ندارد
واقعیت این است که آنچه او دارد در مراحل خیلی اولیه ی خواندن آموخته است . اگر کودک را تا دوران نوجوانی در همین مرحله رها کنیم ، مانند آن است که فرض کنیم به محض آن که کودک چهار دست و پا راه رفتن را یاد گرفت فرایند حرکت کامل است ، حال آنکه راه رفتن ، دویدن ، رقص و فعالیت های حرکتی دیگر ، تجربیاتی کشف نشده باقی می مانند . همین امردر فعالیت خواندن نیز صادق است . اگر این مهارت را به کار نگیریم ، مثل این است که بر روی زمین معطل مانده ایم . اکنون ، وقت آن است که راه رفتن ، دویدن و رقصیدن را یاد بگیریم

تندخوانی از کجا شروع شد ؟ (پیشرفت و ترقی تندخوانی )

زمان پیدایش تندخوانی ، در اصل ، آغاز قرن بیستم بود : زمانی که افزایش ناگهانی کتاب و نشریات ، خوانندگان کتاب را با منابعی بیش از آنچه آن ها امکان خواندنش را با سرعت های معمولی در خواندن داشتند ، احاطه کرد . اما سبب و انگیزه ی اصلی پیدایش تندخوانی یک منبع غیر منتظره ، یعنی نیروی هوایی سلطنتی بود .
در طی جنگ جهانی اول ، کارشناسان تاکتیک های نیروی هوایی دریافته بودند که در حین پرواز ، تعدادی از خلبان ها قادر به تشخیص هواپیماهایی که از فاصله دور دیده می شوند نیستند ! این اشکال در موقعیت های سرنوشت ساز نبرد هوایی ، آشکارا مشکلی جدی به شمار می رفت . از این رو متخصصان تاکتیک های هوایی درصدد یافتن راه چاره برآمدند . آن ها این کار را با تاباندن نور (با زمان نوردهی خیلی آرام)به تصاویر نسبتا بزرگی از هواپیماهای دوست و دشمن آغاز کردند . سپس اندازه زاویه ای که تصویر در آن دیده میشود را کاهش و تغییر دادند و به تدریج زمان نوردهی را کوتاه کردند . آنچه باعث تعجب کارشناسان شد این بود که آن ها پی بردند یک فرد متوسط قادر است نقاط ریزی را که معرف هواپیماهای مختلف است ، زمانی که تصاویر برای پنج صدم ثانیه روی صفحه تابانده میشود را تشخیص دهند

نتیجه گیری منطقی این بود که اگر چشم ما قادر به دیدن تصاویر با این سرعت باورنکردنی باشد ، پس سرعت خواندن هم میتواند به طرز چشمگیری افزایش یابد

چرا باید تندخوان بشیم ؟

همه میدونیم که مهم ترین عامل توی رسیدن ما به موفقیت ، کسب دانش بیشتر است . اما توی این دنیایی که با این سرعت مطالب داره به روز میشه و سریعا هم منسوخ میشه ، چیکار باید بکنیم ؟
جوابش سادس . باید تندخوان بشیم . باید بتونیم با سرعت خیلی زیاد مطالب رو وارد مغزمون کنیم . تندخوانی یک مهارت است و مانند تمامی مهارت های دیگر نیاز به تکرار و تمرین دارد
مطالعات نشان داده که مردم ایران ، به طور متوسط با سرعت زیر ۱۵۰ کلمه در دقیقه مطالعه میکنند و این یعنی  ما ایرانی ها نیاز به یادگیری این مهارت داریم .
تندخوانی مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌های عملی است که برای بهبود توانایی فرد در سریع خواندن مورد استفاده قرار میگیرد . برخی از متدهای تنخوانی عبارتند از چانکینگ و ساب وکالیزیشن که زمان بیان ذهنی مطالب خوانده شده را به حداقل میرساند .

آیا سریع خوانی ممکن است؟

تندخوانی و تأثیر آن بر زندگی و حافظه

معرفی چند ترفند تندخوانی
آیا سریع خوانی ممکن است ؟

افزایش سرعت خواندن مدت‌هاست که توسط کارشناسان پیش‌بینی‌شده است و اخیراً برنامه‌های زیادی وارد بازار شدند که ادعا می‌کنند می‌توانند تکنیک‌هایی را برای افزایش سرعت مطالعه به شما بیاموزند.

اکثر ما تمایل داریم که بتوانیم ۲۰۰ تا ۴۰۰  کلمه در دقیقه بخوانیم.

اگرچه یک فرد تندخوان ادعا می‌کند می‌تواند ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه بخواند.

زمانی که مقدار زمان صرف شده برای فکر کردن را از طریق مفاهیم پیچیده و نا آشنا به دست می‌آورید برایتان هراس‌انگیز است. بنابراین قبل از اینکه بخواهیم در مورد سرعت خواندن صحبت کنیم بهتر است مشخص کنیم که به ‌طور معمول چگونه یک متن را می‌خوانیم و درک می‌کنیم.

به‌طورمعمول در زمان خواندن به یک یا چند کلمه نگاه می‌کنید. این عمل “تثبیت” نامیده می‌شود که به‌طور متوسط حدود ۲۵ ثانیه زمان می‌گیرد.
زمانی که چشم خود را به کلمه بعدی یا گروهی از کلمات انتقال می‌دهید این عمل Saccade”” یا “حرکت چشم” نامیده می‌شود که حدود ۱ ثانیه طول می‌کشد.
زمانی که این روال یک یا دو بار تکرار شد شما برای درک مطلب و فهمیدن آن متوقف می‌شوید که این مرحله حدود ۰٫۳ تا ۰٫۵ ثانیه طول می‌کشد.
درنهایت با جمع‌کردن مدت‌زمان تثبیت و حرکت چشم و مکث برای درک مطلب شما قادر خواهید بود ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه بخوانید.
تحقیقات نشان می‌دهد که مغز انسان قادر است گروه کلمات و یا شبه کلمات را به ‌خوبی تک کلمه‌ها درک کند. بنابراین می‌تواند در مدت ‌زمان اندک مطالبی که خوانده است را پردازش کرده و مفهوم آن را درک کند.

برخلاف باور عموم که تصور می‌کنند تندخوانی توانایی درک مطلب را کاهش می‌دهد، باید گفت که با یادگیری تکنیک‌های سریع خوانی می‌توان مطالب را به همان روال گذشته و در مدت‌زمان کمتر درک کرد.

زمانی که یک فرد در حالت عادی به مطالعه مطلبی مشغول است ناچار است برای درک مطلب توقف‌های زیادی داشته باشد. از این ‌رو عدم پیشرفت در مطالعه  ممکن است او را بی‌حوصله کند و تمرکز حواس را از وی بگیرد در این صورت حضور ذهنی کاهش‌ یافته و درک مطلب برای وی دشوار خواهد شد. اما کسی که از تکنیک‌های تندخوانی بهره می‌برد عادت می‌کند تا شبه جمله‌ها را ببیند و به ‌طور طبیعی مفهوم آن‌ها را درک کند.

با تکنیک تندخوانی قادر خواهید بود تا مطالب کم‌ اهمیت را تشخیص داده و زمان خود را برای درک آن تلف نکرده و در عوض بر مطالب مهم تمرکز کنید. بنابراین درک مطلب برای یک فرد تندخوان بسیار ساده‌تر و گسترده‌تر از درک مطلب توسط یک فرد با سرعت مطالعه معمولی است.

با توجه به اینکه با تکنیک‌های سریع خوانی یاد می‌گیرید که تمرکز حواس داشته و کاملاً بهینه از وقت خود برای درک مطلب استفاده کنید بنابراین سرعت مطالعه شما می‌تواند تا ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه نیز افزایش یابد. با افزایش سرعت مطالعه می‌توانیم نیروی جنبشی بیشتری جمع کرده و تمرکز بیشتری روی مطالب داشته باشیم.

برخلاف تصور عموم که گمان می‌کنند کاهش سرعت مطالعه سبب افزایش اندوخته ذهنی می‌شود باید گفت که به دیدگاه پژوهشگران میزان اندوخته ذهنی مطالعه کننده معمولی حدود ۳۵ درصد است اما فردی با بهره‌گیری از تکنیک‌های سریع خوانی می‌تواند تا ۵۳ درصد اندوخته  ذهنی خود را افزایش دهد.

با توجه به این‌که در زمان خواندن با سرعت معمولی عبارات را به‌صورت کلمه می‌خوانید بنابراین امکان استفاده صحیح از کارکرد مغز و چشم از شما سلب می‌شود، بنابراین ناچار خواهید بود کار بیشتری از مغز بکشید و درنهایت عملکرد مغز کاهش ‌یافته و زودتر خسته می‌شوید.

اما با تندخوانی می‌توانید در هر بار حرکت چشم مجموعه‌ای از عبارات را ببینید. از این‌ رو مغز به‌راحتی می‌تواند ارتباط بین عبارات را بیابد و مفهوم کلی جمله را در مدت‌زمان کمتری درک کند.

تندخوانی و تاثیرش بر زندگی و حافظه 

تندخوانی فقط به افزایش سرعت مطالعه مربوط نمی‌شود بلکه با تندخوانی می‌خواهیم اطلاعات را بهتر درک کنیم و آن‌ها را طولانی‌تر در حافظه نگه‌داریم. با توجه به زندگی مدرن امروزی و افزایش هرروزه مطالب جدید برای یادگیری نیاز داریم دستورالعمل‌های فنی را برای افزایش سرعت مطالعه خود بیاموزیم.

تندخوانی این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا در دوره رقابتی امروز بیشتر در وقت خود صرفه‌جویی کنید. اما شگفت‌انگیزترین بخش یادگیری تکنیک‌های تندخوانی، منافع جانبی آن است که فراتر از توانایی‌های به‌دست‌آمده از درک بهتر و حفظ  اطلاعات خواهد بود.

با یک تجزیه ‌و تحلیل دقیق پی می‌بریم که تندخوانی بر زندگی و حافظه‌ی ما نیز تأثیر مثبت می‌گذارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

بهبود حافظه
مغز یک بخش عضله‌ای شکل در بدن است بنابراین اگر مغز خود را آموزش دهیم قوی‌تر می‌شود و قادر خواهد بود بهتر عمل کند. چالش تندخوانی توانایی مغز ما را در سطح بالاتری نگه می‌دارد. زمانی که مغز خود را تمرین می‌دهید تا بتواند اطلاعات را سریع‌تر یاد بگیرد دیگر زمینه‌های مغز مثل حافظه بهبود می‌یابند. زمانی که شما مشغول خواندن مطلبی هستید حافظه همانند یک عضله تثبیت‌شده است که با افزایش سرعت مطالعه شروع به کار می‌کند.

تمرکزبهتر
پیش‌تر گفتیم که میانگین سرعت خواندن مطلب توسط افراد ۲۰۰ کلمه در دقیقه است. اما برخی افراد می‌توانند تا ۳۰۰ کلمه در دقیقه و یا خیلی بیشتر را نیز بخوانند. اما چطور ممکن است؟ کارآمد نبودن سبک سنتی‌ای که برای خواندن به ما آموزش داده می‌شود دلیل اول این تفاوت است. دلیل دوم نیز به دلیل عدم وجود تمرکز است. اگر ما بر آنچه در حال خواندنش هستیم تمرکز نکنیم ذهنمان سرگردان خواهد شد و با افکار دیگر مشغول می‌شود. تندخوانی سبب افزایش تمرکز می‌شود.

افزایش سطح اعتماد به‌ نفس

توانایی سریع خوانی و درک بیشتر مطالب این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا از آن در تمام جنبه‌های زندگی بهره ببرید. زمانی که توانایی شما برای خواندن و آموختن سریع بهبود می‌یابد خواهید دید که درهای بیشتری برای شما بازشده و گزینه‌های بیشتری برای انتخاب پیش روی شما قرار خواهد گرفت. این بدین دلیل است که هر کتاب یا مقاله چه به‌صورت داستان چه غیرعلمی به ما کمک می‌کند تا سطح آگاهی ما تغییر کنید و نگاهی عمیق‌تر به زندگی داشته باشیم. نگاه عمیق به زندگی اعتمادبه‌نفس ما را افزایش می‌دهد.

منطق بهبودیافته

خواندن، تمرینی برای مغز شماست. هنگامی‌که مغز خود را برای تندخوانی آموزش می‌دهید اتفاقات شگفت‌انگیزی برای شما می‌افتد. مغز شما در مرتب‌سازی اطلاعات و پیدا کردن همبستگی با اطلاعات دیگری که از قبل آموخته‌اید کارآمدتر عمل می‌کند. هرچه سرعت خواندن خود را افزایش دهید این فرایند نیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد و شما به‌طور خودکار متوجه بهبود منطق خود شده و می‌توانید از آن برای پاسخ به چیزی که قبلاً پردازش کرده‌اید استفاده کنید.

سلامت روحی

به‌طورکلی خواندن آرامش‌بخش است. خواندن می­تواند به کاهش استرس کمک کند زیرا ذهن را از نگرانی‌ها و افکار ناسالم دور می‌کند. زمانی که سرعت مطالعه خود را افزایش می‌دهید بیشتر جذب مطلب خواهید شد. این سبب می‌شود که بیشتر بر اطلاعاتی که در حال خواندن آن هستید تمرکز کنید. خواندن به‌عنوان نوعی مدیتیشن فعال شناخته‌شده است. مدیتیشن حالت مراقبه‌ای است که با انجام فعالیت به دست می‌آید. این امر می‌تواند در آزادسازی تنش مؤثر بوده و سلامت روحی را افزایش دهد.

معرفی چند متد تندخوانی 

برخلاف تصور عموم که گمان می‌کنند مطالعه وقت‌گیر و خسته‌کننده است باید گفت که با بهره‌گیری از مهارت‌های تندخوانی علاوه بر کاهش مدت‌زمان صرف شده برای مطالعه قدرت یادگیری نیز افزایش می‌یابد.درواقع با تمرین و تکرار قدرت یادگیری در فرد بهبود می‌یابد.

ترفندها و تکنیک‌های سریع خوانی این امکان را برای شما فراهم می‌سازند تا از حداکثر توانایی بالقوه چشم و مغز خود در جهت خواندن و یادگیری مطالب بهره برده و از زمان حداکثر استفاده را ببرید.

همان‌طور که انتظار می‌روند برای افزایش سرعت خواندن می‌توان از چندین ترفند استفاده کرد که بیشتر آن‌ها در چهار مجموعه‌ی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

۱-  دید زدن یا skimming

نگاه کردن به متن و پیدا کردن قسمت‌های مهم برای خواندن، ترفند Skimming نامیده می‌شود. اگرچه این ترفند معمولاً به‌عنوان یک روش سریع خوانی مطرح می‌شود اما با سریع‌تر خواندن نمی­توانید آن را بیاموزید. در این روش یاد می‌گیرید که چگونه از خواندن قسمت‌های غیرضروری متن صرفه نظر کنید. همان‌طور که انتظار می‌رود مطالعات نشان می‌دهند جزئیاتی که نادیده گرفته می‌شوند در ذهن باقی نمی­مانند. با کمک این ترفند می‌توانید با نگاه کردن به مرکز خط کل آن را با یک نگاه اسکن کرده و در ذهن خود ثبت کنید.

۲-  هدایت چشم یا meta guiding

هدایت چشم یک ترفند قدیمی برای افزایش سرعت مطالعه است. ازآنجایی‌که چشم‌ها دائماً در حال حرکت هستند بنابراین ممکن است تمرکز ما را در مطالعه تحت تأثیر قرار دهند و درنتیجه سبب کاهش سرعت مطالعه شوند. ساده‌ترین راه برای اینکه چشم‌ها را در کنترل خود درآورده و آن‌ها را به سمت کلمات خاص هدایت کنیم استفاده از یک اشاره‌گر است. درواقع زمانی که فرد از یک انگشت یا اشاره‌گر برای هدایت چشم‌ها به‌سوی کلمات خاص استفاده می‌کند از تکنیک meta guiding بهره گرفته است. نکته‌ای که در این ترفند نهفته است این است که این ترفند سبب کاهش حواس‌پرتی و افزایش تمرکز بروی کلمات خاص شده و درنتیجه سرعت خواندن افزایش می‌یابد.

۳-  افزایش زاویه دید

در این روش چشم‌انداز محیطی شما افزایش می‌یابد. با بهره‌گیری از این تکنیک سریع خوانی بیش از هر چیز تمرکز شما در هنگام مطالعه بیش‌تر شده و درنتیجه‌ی آن فهم مطالب در مدت‌زمان کمتری صورت می‌گیرد. یکی از روش‌هایی که برای افزایش زاویه دید می‌توانید استفاده کنید دسته‌بندی کلمات است. با توجه به اینکه درک چندین کلمه در یک‌زمان برای ذهن امکان‌پذیر است بنابراین بهتر است به‌جای توجه به مفهوم لغت به لغت کلمات آن‌ها را به‌صورت گروهی و به‌صورت شبه جمله درک کنید.

۴-  حرکت چشمی سریع و پیاپی

این تکنیک تندخوانی یکی از روش‌های مورداستفاده در بسیاری از سیستم‌های دیجیتالی اخیر برای افزایش سرعت مطالعه است. در این سیستم‌ها کلمات بروی صفحه‌نمایش می‌درخشند بنابراین شما بروی کلمات متمرکز خواهید شد. همان‌طور که از سیستم استفاده می‌کنید سرعت نمایش کلمات به شما نیز افزایش می‌یابد و این‌گونه می‌توانید سرعت خواندن خود را افزایش دهید.

با توجه به رقابتی بودن دنیای امروز بهره­ گیری از ترفندهای جدید احساس می­شود. تندخوانی فانتوم یکی از مهارت‌های فوق پیشرفته در دنیای رقابتی امروزی است که این امکان را برای افراد فراهم می‌سازد تا یکسری ترفندهای سریع خوانی را آموخته و بر آن مسلط شوند.

با استفاده از این ترفند ارائه‌شده توسط گروه آموزشی مطالعه شریف می‌توانید مهارت‌های تندخوانی را بیاموزید و از آن برای یادگیری مطالب در مدت‌زمان اندک بهره ببرید.

به مجموعه‌ای از ترفندهای مطالعه که سبب افزایش سرعت مطالعه و درک بهتر مطالب خواهند شد تندخوانی گفته می‌شود.  از مهم‌ترین ترفندهای مورداستفاده برای سریع خوانی می‌توان به مهارت دید زدن، هدایت چشم با اشاره‌گر، افزایش زاویه دید و حرکت چشمی سریع و پیاپی اشاره کرد.

در دید زدن یاد می‌گیریم با نگاهی اجمالی به یک خط مطالب آن را در ذهن ثبت کنیم. برای افزایش تمرکز و جلوگیری از حرکت زیاد چشم می‌توانیم از اشاره‌گر استفاده کنیم. نگاه کردن به کلمات به‌صورت گروهی و نه تکی این امکان را برای ما فراهم می‌سازد تا زاویه دید خود را افزایش دهیم و در حداقل زمان ممکن، مفهوم کلمات را درک کنیم. برای افزایش حرکت چشمی سریع می‌توانیم از نرم‌افزارها و اپلیکشن­های تندخوانی استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *