سوئیچ ماشین تان را نمی توانید پیدا کنید؟

اقلام لیست خریدتان را فراموش میکنید؟

اسم مربی باشگاه تان را به یاد نمی آورید؟

مدت زمان لازم برای مطالعه این متن :
حدود ۵ دقیقه

قصد داریم اطلاعاتی رو با شما در میان بذاریم که باعث بهبود حافظه شما میشه . در ادامه شما رو با این تکنیک ها آشنا میکنیم:

فقط شما نیستید،هرکسی گهگاه این ها را فراموش میکند.
اگرچه هیچ تضمینی نیست که بعد از شروع فراموشکاری بتوان از شدت آن کاست،اما ترفند های حافظه می توانند مفید باشند.

هفت نکته زیر را برای جلوگیری از فراموشکاری در زندگی تان به کار بگیرید.
۱-ذهن تان را فعال نگه دارید
همان طور که فعالیت فیزیکی باعث می شود بدنتان خوش فرم باشد ، فعالیت های ذهنی نیز باعث تیزهوشی خواهد شد و به مغز کمک می کند در برابر فراموشی دفاع کند.جدول کلمات متقاطع حل کنید.قسمتی از روزنامه که معمولا از آن میگذرید را مطالعه کنید. مسیرهای مختلف برای رسیدن به خانه یا محل کار را امتحان کنید .نواختن یک ساز موسیقی را فرا بگیرید.در مدرسه یا سر کار داوطلبانه کار انجام دهید.
۲-روابط اجتماعی منظم برقرار کنید
تعاملات اجتماعی به دفع استرس و افسردگی که هر دو از عوامل کاهش حافظه هستند ،کمک می کند.به دنبال موقعیت هایی باشید که بتوانید کنار دوستان و کسانی که دوستشان دارید ،باشید.وقتی از شما دعوت می شود تا در مراسمی شرکت کنید ، با کمال میل قبول کنید.
۳-منظم باشید
احتمال فراموشی در خانه به هم ریخته و نوشته های در هم برهم بیشتر است.وظایف ، قرا ملاقات ها و دیگر رویدادها را در دفتر یادداشت،سررسید یا تبلت بنویسید.حتی هنگام نوشتن آن را باصدای بلند بخوانید تا احتمال فراموشی کمتر شود.کارهای در دست اقدام را چک کنید.برای کلیدها ، کیف پول و سایر لوازم ضروری جای مشخصی را تعیین کنید.
حواس پرتی را به حداقل برسانید و سعی نکنید که در آن واحد چندین کار را با هم انجام دهید.اگر بر روی اطلاعاتی که سعی دارید به خاطر آورید تمرکز کنید،شانس بازیابی آنها بیشتر خواهد شد.همچنین در این حالت امکان پیوند اطلاعات به یک رویداد یا آهنگ بیشتر خواهد شد.
۴-خوب بخوابید
خواب نقش مهمی در تحکیم حافظه دارد. در زندگی خود خواب کافی را یک اولویت قرار دهید.معمولا بزرگسالان به ۷ الی ۸ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.
۵-تغذیه سالم داشته باشید
همان طور که تغذیه سالم در عملکرد قلب بسیار موثر است ،در عملکرد مغز نیز مهم ترین نقش را دارد.میوه و سبزیجات و حبوبات را به اندازه کافی در وعده های غذایی خود قرار دهید.از منابع پروتئین کم چرب مثل ماهی ،گوشت کم چرب و مرغ استفاده کنید.استفاده ی کم از آب و یا مصرف زیاد الکل شما را به کاهش حافظه سوق خواهد داد.
۶-ورزش منظم را در برنامه روزانه قرار دهید
ورزش جریان خون را در تمام اعضای بدن از جمله مغز افزایش می دهد و این نیز باعث تیزهوشی خواهد شد. مرکز سلامتی و مراقبت های اجتماعی ۱۵۰ دقیقه ورزش آرام یا ۷۵ دقیقه ورزش سریع در هفته را به بزرگسالان توصیه میکند.اگر وقت کافی برای انجام آن را ندارید هر روز ۱۰ دقیق پیاده روی تند نیز بسیار سودمند خواهد بود.
۷-موقعیت های بحرانی را مدیریت کنید
توصیه پزشک تان در خصوص مسائل بحرانی مثل درد کلیه و یا مشکلات تیروئیدی را جدی بگیرید.هرچه به سلامتی خود بیشتر اهمیت بدهید ، حافظه شما نیز شانس بیشتری برای عملکرد مطلوب دارد.علاوه بر این در مورد داروهای مصرفی تان با پزشک مشورت کنید،چرا که مصرف دارو تاثیر مستقیم بر عملکرد حافظه دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *